Aktualności

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to stan, w którym organizm nie może prawidłowo przetwarzać lub wykorzystywać insuliny. Insulina jest hormonem, który pomaga organizmowi przekształcać cukier we krwi (glukozę) w energię. Istnieją dwa typy cukrzycy: typ 1 i typ 2.

Cukrzyca typu 1, która wcześniej była znana jako cukrzyca młodzieńcza, występuje, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny. Osoby z cukrzycą typu 1 muszą przyjmować zastrzyki z insuliny, aby przeżyć. Cukrzyca typu 2, która była wcześniej znana jako cukrzyca dorosłych, występuje, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub gdy komórki nie reagują prawidłowo na insulinę (insulinooporność). Osoby z cukrzycą typu 2 mogą być w stanie kontrolować poziom cukru we krwi za pomocą diety, utraty wagi, ćwiczeń fizycznych i leków doustnych, ale niektóre z nich będą w końcu potrzebować zastrzyków z insuliny.

Co powoduje cukrzycę?

Dokładna przyczyna cukrzycy typu 1 nie jest znana. Cukrzyca typu 2 jest spowodowana kombinacją czynników genetycznych i stylu życia. Otyłość i siedzący tryb życia to dwa najważniejsze modyfikowalne czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2. Inne czynniki ryzyka obejmują historię rodziny, pewne grupy etniczne i stan przedcukrzycowy.

Stan przedcukrzycowy oznacza, że poziom cukru we krwi jest wyższy niż normalnie, ale nie jest jeszcze wystarczająco wysoki, aby zdiagnozować cukrzycę typu 2. Jeśli masz stan przedcukrzycowy, jesteś na zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, choroby serca i udaru. Osoby ze stanem przedcukrzycowym mogą często opóźnić lub zapobiec cukrzycy typu 2 poprzez wprowadzenie zmian w stylu życia, takich jak utrata wagi, spożywanie zdrowej diety i regularne ćwiczenia. diabetyk24.pl