Najważniejszy jest prawidłowy trening i unikanie urazów. Osoby, które w przeszłości doznały urazów, zwłaszcza kolan lub kostek, przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu treningowego powinny skonsultować się z fizjoterapeutą lub trenerem biegania. Celem przygotowań do maratonu jest zwiększenie wydolności aerobowej, poprawa ekonomii biegu i doskonalenie techniki.
Przygotowania do maratonu
Podczas przygotowań do maratonu zalecam następujące czynności:
- Zacznij od łatwych ćwiczeń i stopniowo zwiększaj ich intensywność. W pierwszej połowie programu treningowego powinieneś być w stanie biegać co najmniej trzy razy w tygodniu (najlepiej pięć dni). Jeśli nie jest to możliwe, zacznij od krótszych biegów (np. 5-10 km).
- Przynajmniej dwa dni w tygodniu należy biegać w tempie wyścigowym lub szybszym (np. 10-15 minut na milę szybciej niż tempo docelowe).
- Wykonaj kilka długich biegów trwających do 90 minut w tempie półmaratonu – lub jak najbardziej zbliżonym, jeśli nie możesz jeszcze przebiec tego dystansu bez kontuzji lub zmęczenia (poprawi to Twoją wytrzymałość)
- Jeśli to możliwe, wykonaj kilka dłuższych biegów w terenie pagórkowatym lub na trasach podobnych do tych, które napotkasz podczas samego wyścigu.
Przygotowania do maratonu są podobne do treningów do innych wyścigów, ale z kilkoma istotnymi różnicami. Jeśli jesteś początkujący, zacznij od krótszych dystansów. Osoby zainteresowane zdrowym stylem życia zapraszamy na portal joysy.pl.