Insomnia, czyli bezsenność, jest zaliczana do poważnych i postępujących w społeczeństwie chorób cywilizacyjnych, na którą cierpi coraz więcej osób. Gdy wszystkie domowe sposoby na radzenie sobie z bezsennością zawiodą, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Ustalenie przyczyn problemów ze snem może bardzo pomóc w późniejszym leczeniu.
Czym jest insomnia, czyli bezsenność?
Bezsenność, inaczej zwana insomnią, jest jednym z wielu rodzajów zaburzeń snu, który polega na trudnościach w zasypianiu oraz utrzymaniu jego stałego rytmu, często się przy tym wybudzając, a do tego o wiele za wcześnie. O tym, że to bezsenność, możemy mówić, kiedy te dolegliwości pojawiają się często, co najmniej trzy razy w tygodniu, przez długi czas i w sposób nawracający.
Bezsenność o wiele częściej dotyka kobiet niż mężczyzn i dotyka każdego, bez względu na wiek. Co oczywiście nie oznacza, że mężczyźni w ogóle na nią nie chorują. Insomnię można przydzielić do dwóch osobnych kategorii, czyli organicznych oraz nieorganicznych zaburzeń snu. Organiczne zaburzenia snu wiążą się z równolegle postępującymi chorobami somatycznymi, takimi jak choroby niedokrwiennej serca, czy refluksowej żołądka lub chorobami układu nerwowego. Z kolei nieorganiczne zaburzenia snu nie mają żadnego powiązania z chorobami i wynikają najczęściej uzależnień, niedoborów lub niewłaściwej higieny snu.
Jakie są przyczyny bezsenności?
Przyczyny bezsenności są bardzo zróżnicowane i wiele zależy od samego chorego. Na niektóre z nich niekoniecznie ma wpływ, a innym można zapobiegać. Zaburzenia snu mogą wynikać z różnych współtowarzyszących schorzeń lub zaburzeń psychicznych, np. nerwicą czy depresją. Z zaburzeniami snu można mieć również do czynienia przy zespole niespokojnych nóg czy zespole obturacyjnego bezdechu sennego. Do innych przyczyn można zaliczyć również uzależnienia od alkoholu, kofeiny, nikotyny lub narkotyków. Kolejną przyczyną bezsenności jest również niewłaściwa higiena snu, czyli niedostosowanie miejsca do snu, np. śpiąc w oświetlonym, głośnym pomieszczeniu lub korzystanie z urządzeń elektronicznych tuż przed snem.
Niektóre przyczyny bezsenności nie są do końca znane, np. w przypadku wystąpienia bezsenności pierwotnej, nazywanej również samoistną. Ustalenie przyczyny jest bardzo ważne, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie. Wykluczając choroby somatyczne lub zaburzenia psychiczne, pacjent może zostać skierowany do specjalistycznego ośrodka, który zajmuje się leczeniem zaburzeń snu.
Leczenie bezsenności – domowe i farmakologiczne sposoby
O ile konsultacja z lekarzem jest ważna, warto najpierw samemu próbować walczyć z bezsennością domowymi sposobami. Bardzo ważne jest przygotowanie sobie odpowiednich warunków do spania. Chodzi tu zarówno o wyciszenie i zrelaksowanie swojego ciała, jak i również dostosowanie pomieszczenia do snu. Powinniśmy się starać spać o w miarę regularnych porach oraz o podobnych wstawać, aby przeciwdziałać rozregulowaniu snu. Organizm można wyciszyć i zrelaksować pijąc ziołowe herbaty o właściwościach uspokajających oraz brać ciepłe kąpiele tuż przed snem.
Jeżeli domowe sposoby nie osłabiły ani nie zniwelowały objawów bezsenności, wtedy koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań oraz ustaleniu przyczyny, specjalista może przepisać leki. Wystawienie e-recepty może również odbyć się sposobem online. Wystarczy wypełnić kwestionariusz na stronie receptomat.pl, który zastępuje wywiad lekarski, aby specjalista mógł przepisać odpowiedni lub wybrany przez pacjenta lek.
zdj. główne: NisonCo PR and SEO/unsplash.com