Rewolucja przemysłowa, choć przyniosła szybki postęp technologiczny i bardziej nowoczesny sposób życia ludziom żyjącym w krajach rozwiniętych, miała również ciemną stronę. Ludzie zostali zmuszeni do zmiany całego swojego sposobu życia i często cierpieli z powodu utraty swoich domów lub sposobu zarabiania na życie.
Niektórzy obwiniają o tę „ciemną stronę” samą rewolucję przemysłową, mówiąc, że to ona spowodowała te rzeczy. Ale to nie jest prawda, dopiero po II wojnie światowej industrializacja przybrała gorszy obrót. Wcześniej, gdy kraje przekształcały się w państwa przemysłowe, obserwowano podobne trendy: szybki wzrost populacji dzięki lepszym warunkom sanitarnym i opiece zdrowotnej, wzrost długości życia, wzrost wskaźników umiejętności czytania i pisania (zarówno dzięki szkolnictwu, jak i kampaniom na rzecz umiejętności czytania i pisania), wzrost płac dla obywateli klasy pracującej (i wzrost czasu wolnego dla wszystkich), wyższy standard życia i poprawę jego jakości. Bogactwo z industrializacji było szeroko dystrybuowane wśród ludności.
A potem wszystko się zmieniło. Po II wojnie światowej wiele wcześniej uprzemysłowionych krajów zubożało lub zostało zniszczonych przez wojnę – a te, które wcześniej były zamożne, teraz były jeszcze bardziej. Kiedy Europa zaczęła odbudowywać się po wojnie, a Japonia rozpoczęła swój meteoryczny wzrost i stała się jednym z najpotężniejszych krajów przemysłowych na Ziemi, nastąpiły pewne istotne zmiany. Zobacz więcej na industrialy.pl