Firmy

Skanowanie 3D

Proces skanowania 3D nie jest skomplikowany. Do jego wykonania wystarczy skaner 3D i obiekt na płaskiej powierzchni. Skaner nie tylko zeskanuje obiekt, ale także przekształci go w dane cyfrowe, które można przekształcić w dokładny model 3D, dodający szczegóły, takie jak tekstury i kolory.

Jeszcze do niedawna skanowanie 3D było wykorzystywane wyłącznie w zastosowaniach przemysłowych. Jednak dzięki ostatnim postępom w technologii skanowania 3D, rozwiązanie stało się ogólnodostępne i znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i nie tylko. Skany 3D stały się powszechne także w branży rozrywkowej czy w medycynie i stomatologii.

Skanowanie 3D to proces, w którym osoba lub obiekt zostają poddane skanowaniu, a następnie obiekty odtwarzane są jako model cyfrowy 3D. Proces ten można wykonać za pomocą różnych technologii, takich jak skanery laserowe, fotogrametria i światło strukturalne. Wykorzystanie skanerów 3D wzrasta w ostatnich latach ze względu na dostępność tanich urządzeń, które mogą być używane nawet w warunkach domowych.

Z praktycznego punktu widzenia, skanowanie 3D to proces przechwytywania powierzchni obiektu i przekształcania go w cyfrowy model 3D. Technologia ta jest wykorzystywana w wielu różnych branżach, takich jak produkcja, architektura, inżynieria lądowa i rozrywka. Na przykład w przemyśle rozrywkowym służy do tworzenia cyfrowych lalek do filmów lub seriali animowanych. W architekturze technologia ta może być wykorzystywana do skanowania obiektów zabytkowych i tworzenia modeli 3D, które można oglądać na ekranie komputera lub urządzenia mobilnego.

Skanowanie 3D jest również bardzo przydatne dla osób, które z jakichkolwiek przyczyn potrzebują wykonać skan 3D którejś z części ciała. Uzyskany 3D można w prosty sposób przekształcić w model 3D, a ten może szybko posłużyć nam za materiał bazowy do utworzenia protezy konkretnej części naszego ciała. Skanowanie 3D jest ogólnym usprawnieniem, którego szczególny wpływ odnotować możemy w kontroli jakości czy w branży Automotive. Wraz z rozwojem technologicznym zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania będzie wzrastać, a my jako użytkownicy, będziemy mieli szansę na wykorzystanie pełnego potencjału tej technologii.