Aktualności

Włóczki do szydełkowania – jak wybrać najlepszą?

Szydełkowanie to jedna z najstarszych form rękodzieła, która cieszy się wciąż dużą popularnością. Wiele osób decyduje się na tę formę twórczości między innymi ze względu na dużą różnorodność materiałów. Warto zwrócić uwagę na rodzaj włóczki, który wybierzemy przed rozpoczęciem projektu. Odpowiednio dobrana włóczka to gwarancja, że praca będzie umożliwiała łatwe i estetyczne wykonanie.

Przy wyborze włóczki do szydełkowania należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, trzeba zwrócić uwagę na skład włóczki – najlepiej unikać sztucznych włókien i wybierać te naturalne. Dla początkujących najlepszym wyborem są wełniane włóczki, które są łatwe w pracy i charakteryzują się wytrzymałością.

Włóczki do szydełkowania – które kolory wybrać?

Kolory to kolejny ważny aspekt przy wyborze włóczki do szydełkowania. Niektórzy wolą mocne kolory, podczas gdy inni wolą stonowane i delikatne odcienie. Bez względu na to, jakie jest nasze upodobanie, warto wybierać te kolory, które najlepiej pasują do naszych projektów. Bardzo dobrym pomysłem jest także zwrócenie uwagi na sezon – jesienią i zimą popularne są ciepłe kolory, podczas gdy latem warto postawić na radosne i jasne odcienie.

Poza osobistym gustem kolory można dobierać także zgodnie z zasadami kolorystyki. Na przykład, harmonijne zestawienie kolorów to te, które pochodzą z jednej rodziny barw. Można wybrać kilka odcieni jednego koloru, które będą ze sobą doskonale pasować.

Włóczki do szydełkowania – jak pielęgnować swoje prace?

Włóczki naturalne to materiały, które wymagają specjalnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy unikać prania na zbyt wysokiej temperaturze i suszenia na słońcu. Szydełkowane przedmioty można prać w delikatnym płynie oraz suszyć w pozycji poziomej. Warto również pamiętać o tym, że włóczki naturalne mają tendencję do rozciągania się, dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem projektu wybrać odpowiedni rozmiar szydełka.

Włóczki syntetyczne są zazwyczaj prostsze w pielęgnacji, ale i tutaj warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Najlepiej jest prać je w programie delikatnym, a suszyć na powietrzu. W przypadku włóczek syntetycznych nie ma ryzyka, że praca będzie się rozciągać, dlatego można zdecydować się na niewielką wartość dodaną elastanu, co pozwoli na zdobycie lepszego efektu w końcowej części projektu.